Relacija: veliko -

Student: Snežana Crnogorčević
Vaspitač: Mirjana Đurović
SLOBODNE AKTIVNOSTI
Vaspitno – obrazovni ciljevi:
Vaspitni: razvijanje potreba za druženjem, zajedničkom igrom i razvijanje samostalnosti deteta za uspešno obavljanje nekog zadatka i postizanje radosnog raspoloženja u grupi.
Obrazovni: stvaranje predstave o pojmu veliko – malo
Tok slobodne aktivnosti:
Deca po želji odlaze po kutićima. Vaspitač kroz ponuđeni materijal ostvaruje postavljene ciljeve i kroz njih zadatke:
  • u književnom kutku deca dobijaju slikovnice sa tekstom u vidu bajki: Palčić, Snežana i sedam patuljaka, Džinovski pasulj..
  • u zabavnom kutku dobijaju parove velikih i malih igrački
  • u kutku kuhinje deca dobijaju velike i male šolje i tacne, posude različitih veličina
  • u matematičkom kutku deca se igraju logičkim blokovima uz veličine veliko i malo
  • u građevinskom kutku deca se igraju sa velikim i malim kockama za građenje, a mogu i da upotrebe bockalice i naprave nešto veliko i nešto malo na tabli za bockanje
USMERENA AKTIVNOST
Ciljevi i zadaci:
Obrazovni:
  • materijalni: razvijanje pojma veliko – malo
  • funkcionalni: razvijanje misaonih operacija, negovanje pažnje, istrajnosti, sistematičnosti
Vaspitni: razvijanje druželjubivosti
Korelacija sa: razvijanjem govora, upoznavanjem okoline, fizičkim, likovnim i muzičkim vaspitanjem
Aktivnosti vaspitača: pričanje (priče), razgovor, demonstracija
Aktivnosti dece: posmatranje, uviđanje, otkrivanje, igra
SADRŽAJ I TOK AKTIVNOSTI
UVODNI DEO
Metode rada: pričanje, razgovor
Oblici rada: frontalni
Didaktička sredstva: slikovnica sa tekstom
Vaspitač  govori deci da se smeste u polukrug i nagoveštava početak priče “Zlatokosa i tri medveda”. Posle priče sledi razgovor o njoj:
  • Kakav je medvedić bio naspram tate i mame?
  • Kakav je tata medved bio naspram medvedica?
  • Po čemu je Zlatokosa znala koje je čija stolica?
GLAVNI DEO
Metode rada: demonstracija, igra
Oblici rada: frontalni, individualni
Didaktička sredstva: predmeti, igračke, sto
Dalje nagoveštavamo deci da nastavljamo da pričamo o velikim i malim stvarima. Razgovaramo sa decom šta je u sobi veliko a šta malo, šta je veliko a šta malo u našoj okolini, šta je u prirodi veliko a šta malo.
Na sto stavljamo veliku i malu igračku. Deca imaju zadatak da donesu po jedan predmet, odrede da li je on veliki ili mali, i stave ga pored velikog ili malog predmeta koji se nalazi na stolu, zavisno kojoj grupi pripada.
U sledećoj igri upoređujemo predmete – koji je predmet veći a koji manji. Poredimo predmete tako što ih prislonimo jedan uz drugi.
Zatim u sledećoj igri vezanih očiju opipavamo predmete i pogađamo koji je veći a koji manji.
U sledećoj fazi ređamo po tri predmeta: mali, manji, najmanji; veliki, veći, najveći.
ZAVRŠNI DEO
Metode rada: demonstracija, igra
Oblici rada: frontalni, individualni
Didaktička sredstva: bedževi, bojice, papir
Igra „Miš i lav“
Još na početku igre se podele deci bedževi lava i miša. Kuća za lava je velika a za miša je mala. Vaspitač pušta muziku i dok ona traje deca trče po prostoru, a kad muzika stane svako ulazi u svoju kućicu. Igra traje dok deca imaju interesovanja.
U okviru likovnog deca imaju zadatak da nacrtaju jedan veliki i mali predmet i da ih oboje