Apel vaspitačima i stručnim saradnicima: Deci treba san i odmor, preko je potrebno da odmore svoj organizam

"Odavno predškolci ne spavaju, što je loše jer prvenstveno još su mali. A i brzo bi naučila deca mesec - dva pred polazak u školu da ne spavaju."

Sve više slušam o tome da se rasporedom dečjih aktivnosti u vrtiću ukida spavanje tj. odmor. Čak i petogodišnjacima.

Hajde da malo razmislimo o tome.

Koliko deca borave u vrtiću?

Obično devet časova. Znači svih tih devet časova oni su pod nekom vrstom kontrole i aktivni su da li mentalno ili fizički nije bitno. Najčešće i sve vreme u ograničenom prostoru uz buku.

Ne znam ko donosi ove odluke ali odgovorno tvrdim da je deci potreban odmor.

Ne moraju spavati (mada najčešće zaspe) ali je preko potrebno da odmore svoj organizam.

Tako je od davnina i ta potreba se ne može nekim novim pravilima menjati. Ima ona narodna izreka: „Deca u snu najbrže rastu.“

Radila sam u toj grupi „nespavalica“i nemam dobro iskustvo. Deca su premorena, nervozna, pažnja im opada, pojavljuje se i agresija.

Nikome ne škodi malo odmora i opuštanja uz lepu priču, tihu muziku.

Znam da je to predlog par roditelja koji bi da udovolje dečjim zahtevima a i sami posle ručka vole da legnu.

Razmislimo malo o ovome. Volimo i čuvamo decu.

Autor: Čedislavka Popović

Tekst priredila: Mala škola