Snežana Crnogorčević – Nije lako biti vaspitač!

Znamo li važnost i uticaj vaspitača na dete u predškolskoj ustanovi?

Izvor: pexels

Nije lako biti vaspitač, biti necenjen dok se tvoj rad vrednuje (ocenjuje) i pod budnim je okom javnosti. Nekad nas vidim kao javne ličnosti: glumce, umetnike… ali u smislu da smo stalno pod posmatračkim okom drugih i nemamo pravo na grešku. Vaspitač ne sme da pogreši, desi li mu se i najmanja greška to se na daleka zvona čuje. Biva ponižen, omalovažen i na duge staze etiketiran.

S druge strane živimo u zemlji gde se njegov rad malo ceni. Često ćemo čuti komentare tipa „Jao ćero sto ne završi nešto bolje nego da čuvas toliku decu“.. ili za studenta vaspitača se kaze „A šta ti toliko učis, ti ćeš „samo“ vaspitač biti“. To „samo“ nam kvari stvarnost, upropašćava društvo. Znamo li važnost i uticaj vaspitača na dete u predškolskoj ustanovi? Mislim da vecina ljudi ovo još ne shvata.

Dosta ljudi predškolske ustanove upoređuje sa čuvaonicom dece a ne kao mesto gde se sa decom dosta radi, gde ona dosta nauče i dozive pa se samim tim bolje pripreme i za školu pa i za zivot. Stvaranje saradničkog duha kod dece, negovanje pripadnosti grupi, učestvovanje u pravljenju raznih drustveno-didaktičkih igara i igračaka i prve saznajne, matematičke, muzičke, fizičko-gimnastičke i likovne aktivnosti su u vrtiću.

Ovakvi tekstovi sluze da probude svest ljudi o važnosti vaspitanja i onog ko vaspitava, na društvo u celini. Nekome će ipak biti vaznije da primeti slovne greške koje je autor napravio i da skrene paznju na to u komentaru.

Ali nema veze, Bože zdravlja!