Zagonetke o životinjama

Zagonetke su oblik igre pogađanja, duhovite govorne tvorevine u kojima je, kroz igru reči, vešto skriveno pravo značenje. Predškolska deca ih posebno vole i pomoću njih lagano uče o različitim životinjskim vrstama na planeti. Zagonetke: "Kraj potoka ili reke, on prepreke pravi neke. Drvoseča to je hrabar, oštre zube ima." (dabar)...

Izvor: shutterstock.com
Zagonetke su oblik igre pogađanja, duhovite govorne tvorevine u kojima je, kroz igru reči, vešto skriveno pravo značenje. Posebna draž im je u otkrivanju tog značenja i predškolska deca ih posebno vole i pomoću njih lagano uče o različitim životinjskim vrstama na planeti. Pogotovo su korisne ako su u stihu, građene kao dopunjalke.
  • Kraj potoka ili reke, on prepreke pravi neke. Drvoseča to je hrabar, oštre zube ima… (dabar)
  • Velike ima oči, rado lovi baš po noći. Posle svakog dobrog lova, spavati ide… (sova)
  • Vedri žvižduk imam ja, mene cela šuma zna, po žutom znat ćeš nosu da se radi baš o… (kosu)
  • Imam krila silna, jaka, što me nose do oblaka. Pogodit’ bi sad morao, da se zovem baš… (orao)